Wskazówki, jak karmić we właściwy sposób swojego psa

Porcja posiłków, które powinno się serwować pieskowi domowemu jest zależna od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w ciągu dnia należy żywić szczeniaki. Jest to niezbędne ze względu na to, iż małe czworonogi w momencie wzrostu mają większe zapotrzebowanie na białko oraz biopierwiastki zawarte w jedzeniu. przy czym posiadają niewielkie żołądki. Czworonogi dorosłe można odżywiać tylko raz dziennie, należy natomiast zadbać o wartości kaloryczne takiego posiłku. Inaczej należy karmić psy niezwykle duże oraz wielkich ras. Potrzebują one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak odżywiać psiny?

Motywem tak małej ilości posiłków, które należy dawać pieskowi, jest ich pierwotny, odziedziczony po przodkach sposób odżywiania. Czworonóg pochodzi od wilka. Te stworzenia polują w grupach, unicestwiając zwierzęta zdecydowanie większe od nich. Niemożliwym byłoby wykonanie tego poprzez tylko jednego spośród nich. Efektem współpracy jest duży posiłek, którym potrafi najeść się cała grupa.

Każdorazowe polowanie oznacza zatem wielką ilość mięsa dla każdego osobnika. Stanowi ona zapasy dostateczne aż do kolejnego polowania. Choć moment następnej sposobności do posiłku jest niewiadomą. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na wypracowanie sposobu, jaki pozwala im jeść nieczęsto, a zarazem suto.
Pieski mają właśnie ten sam mechanizm odżywiania. Instynktownie jedzą więc o wiele więcej, niż potrzebują do pozbycia się odczucia głodu. Dlatego również można oglądać, że domowe psy jedzą pełną, albo prawie pełną miskę karmy na raz. Mimowolnie wręcz jedzą tyle, ile tylko mogą, żeby zrobić zapasy. Naturalny psi instynkt łowczy sprawia, iż te stworzenia niejednokrotnie się przejadają. Należy więc uregulować sposób żywienia czworonoga w taki sposób, żeby zapobiec przekarmienia zwierzęcia i narażenia go na częste choroby.

jak często karmić psa

Jak często żywić psa?

Pieskom domowym zaleca się podawać jedzenie jedynie raz dziennie. W pełni zaspokoi to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy jednak postępować odmiennie jeżeli pupilkiem jest pies rasy olbrzymiej. Te zwierzęta wymagają rozbicia pokarmu na choć dwie części. Mają one duże organizmy, a zatem zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest spore. Takie czworonogi nie posiadają jednak na tyle wielkich żołądków, aby były w stanie pomieścić przydatne im wielkości jedzenia.

Jeśli chodzi o nader odpowiednie żywienie psów dużych, to najlepszym środkiem będzie zapewnianie im żywności suchej. Istotne jest jednak to, by nabywać profesjonalną karmę przeznaczoną dla piesków tej odmiany. Jest ona wyprodukowana w taki sposób, by w jak najmniejszej ilości karmy zawarte było potencjalnie jak najwięcej ważnych komponentów spożywczych. Powoduje to, iż psy ras olbrzymich mogą być żywione sporadycznie, przy czym nie obciążają systemu żywieniowego za dużą ilością pożywienia.