Najważniejsze zasady podczas tresury psa. O czym nie wolno zapomnieć?

Młody i rozbrykany a ponadto pełen energii pieseczek, nie potrafi długo skupić się na danej rzeczy. Na tresurę pieska należałoby wybrać dobry termin także sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego czworonoga. Rozciągłość smyczy uzależniona jest od wielkości psa, ale także naszego wzrostu, tak by dawała swobodę manewrów czworonogowi oraz właścicielowi.

Na starcie warto kupić się smycz automatyczną, która ma pozwolić na prędkie zareagowanie na niepożądany manewr naszego czworonoga. Potem należy zakupić obroże, jeżeli mamy ogromnego pieska to powinniśmy zakupić obrożę łańcuszkową, która dopuści nam pełniejszą kontrolę nad czworonogiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być przystosowana do wielkości oraz zachowania psiny. Jeżeli już zakupiliśmy potrzebne rzeczy, możemy już przystąpić do ćwiczenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy zawsze dbać, żeby na początku uczyć naszego pieska chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie czworonoga na spacerze lecz o parę kroków przed nami jest to kolejny poziom tresury. Istotne jest aby psinie wydawać przejrzyste oraz bezpośrednie polecenia, najlepiej komunikowane zawsze tym samym tonem.

tresura dorosłego psa

Dodatkowo, jakikolwiek przejaw posłuszeństwa należy nagradzać miłym przysmakiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi skończyć się triumfem. Na wstępie, trudno może być nam zachęcić pieska do zwrócenia uwagi bądź też wymuszenia większej uwagi na określone polecenia. Jeżeli na spacerze piesek przesadnie ciągnie i usiłuje wybiegać już na parę kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć nieznacznie do tyłu, polecając tym samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeśli jednak nasz piesek kroczy za wolno, musimy trochę go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim ale wspólnym podbieganiem. Jeśli jednak uda się psu sprostać naszym oczekiwaniom i dobrze wykonać zadania, koniecznie doceńmy go miłym smakołykiem.

Nauczenie naszego psiny chodzenia na smyczy nie jedynie podczas pierwszych spacerów, lecz także szkoła podstawowych komend nie musi być trudne. Trzeba wyłącznie cierpliwości, a przede wszystkim regularności. Wówczas dopiero zaplanowany rezultat własnej tresury jest prostszy do zrealizowania.