Skąd wziąć domowego zwierzaka?

Wielu z nas nie wyobraża sobie domu bez zwierząt. Najpopularniejsze są oczywiście psy i koty, jednak wiele osób
opiekuje się też gryzoniami, ptakami, rynkami czy wężami. Istnieje wiele źródeł, do których można się udać, chcąc
przygarnąć pod swój dach zwierzę. Sklep zoologiczny online to tylko jedna z takich opcji. Skąd wziąć swojego wymarzonego zwierzaka, żeby nie popierać handlu związanego z wyzyskiem lub zaniedbaniem? Można adoptować, można też kupić. Wszystko jednak należy robić z głową.

Zwierzęta w sklepach zoologicznych

Wiele osób krytykuje pomysł, jakim są zwierzęta w sklepie zoologicznym. Sporo mówi się o tym, że sklep jest zbyt małą powierzchnią, że nie sposób tam zapewnić zwierzakom dobrych warunków i są one ciągle narażone na stres. Niektóre sklepy nie mają też wszelkich wymaganych pozwoleń i niestety zaopatrują się w zwierzaki z dość niepewnych źródeł. Zwierzęta, jakie zwykle oferuje sklep zoologiczny – węże, króliki czy chomiki, mogą jednak znaleźć tam dobre, przejściowe warunki do życia. Wszystko zależy od tego, co będziemy popierać i za co płacić.

Odwiedzając sklep zoologiczny z papugami zwróćmy uwagę, czy ptaki mają dostatecznie obszerne klatki, czy nie
siedzą osowiałe i nie wyglądają na chore. Powinny też być odpowiednio odgrodzone od ludzi, by nie czuć zagrożenia.

A jak ocenić sklep zoologiczny z rybami? Najlepiej patrząc na pojemność akwariów. Smutne bojowniki w malutkich,
szklanych kulach, martwe rybki pływające na powierzchni czy ogromne stłoczenie nie świadczą dobrze.

pies w domu - jaka karma?

Fundacje i schroniska

Alternatywę dla sklepów zoologicznych stanowią schroniska i fundacje. Wbrew pozorom, można tam adoptować nie
tylko psa i kota. Nie brakuje fundacji poświęconych królikom, chomikom, wężom, a nawet szczurom. Adopcja jest
darmowa, trzeba jedynie liczyć się z wywiadem – osoby, które uratowały zwierzę i opiekowały się nim chcą wiedzieć, w jakie trafi ręce i czy na pewno będzie szczęśliwe. Nie powinniśmy więc obrażać się na wymóg wizyty przedadopcyjnej czy chęć kontaktu telefonicznego. Wszystko to wynika z troski o zwierzę, która wkrótce stanie się też i naszym udziałem. Adopcje są w Polsce coraz popularniejsze – warto poszukać odpowiedniej placówki, jeszcze przed podjęciem decyzji o kupnie.

A jaka w tym rola sklepów? Zawsze można odwiedzić sklep zoologiczny dla psów, by zaparzyć w nim swojego pupila w karmę czy akcesoria. Wiele osób wybiera też dzisiaj wygodne, nowoczesne rozwiązanie, jakim jest sklep zoologiczny internetowy – wystarczy złożyć zamówienie, a kurier przywiezie wszystkie zakupy do domu.