Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzęciem domowym. Przez swoje niewielkie wymiary jest dobrą alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej można uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić objętość większą, szczególnie jeśli zamierzamy trzymać w niej więcej świnek.Istotnym jest, by pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ grozi to utknięciem zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wylatują poza klatkę. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest trochę twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo dbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę waszej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka poczuje się bezpieczna, ponieważ będzie mieć prywatną przestrzeń, gdzie może schować się aby odpocząć albo uspokoić się, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Transportery-i-akcesoria-32901.html transporter dla psa